Artemida13@inbox.lv

Artemida13@inbox.lv

 Latviski По русский


Par valsti


Ģeogrāfiskais stāvoklis: Portugāle atrodas Pireneju pussalā rietumos no Spānijas. Tās krastus apskalo Atlantijas okeāns.

Težu upe sadala valsti divās daļās - ziemeļos reljefs ir kalnains, bet dienvidos ir zemiene.
Lielu valsts daļu aizņem koki un Portugālē, tāpat kā Spānijā, tiek rīkotas vēršu cīņas – korrida. Portugāle ir slavena ar krāsaino keramiku, kā arī ar portvīnu un madeiras vīnu.

Platība: 92 389 km²
Iedzīvotāju skaits: 10 048 232
Valsts iekārta: Republika
Galvaspilsēta: Lisabona
Lielākās pilsētas: Portu, Fatima, Koimbra, Setubla

Oficiālā valoda: Portugāļu
Reliģija: Katolicisms
Klimats: Visu gadu mērens. Vasaras ir sausas un skaidras. Ziemas ir mēreni vēsas un ir lietainas.

Spriegums tīklā: 220 vati
Naudas vienība: eiro
Kredītkartes: Visa, Amex, Eurocard, Diner Club, Master Card. Var lietot arī ceļotāju čekus un eiročekus.

Muita: Brīvi atļauts ievest un izvest ārvalstu un vietējo valūtu. Brīvi var ievst un izvest 12 000 eiro lielu summu. Tūristi, kas vecāki par 17 gadiem var ievest - 2 vīna pudeles, 1 pudeli stipra alkohola, 200 cigaretes vai 250 g tabakas, nedaudz tējas vai kafijas personīgai lietošanai. Ievest svaigu gaļu ir aizliegts.
Laika starpība: - 2 stundas

Nacionālā virtuve: Portugāļu virtuvē pārsvarā dominē jūras veltes, bet ikdienas ēdienkartē obligāti ir jābūt zupai, no kurām vispopulārākā ir ”caldo verde”. Iecienītākās zivis ir žāvēta koda, jūras mēle (linguado), zobenzivs (peixe espada), jūras zutis (eiroz), sardīnes (sardinha) u.c.

Portugāļi iecienījuši arī grilētu steiku (bife a Portuguesa), bieži ceptu portvīna mērcē, kā arī ”Tripas a moda do Porto” – teļa gaļu ar vistas iekšām, desu, kūpinātu šķiņķi, žāvētām pupām, sīpoliem, žāvētu cūkgaļas desu, garšvielām.

Vispopulārākais ir kazas siers (Queijo da Serra), bet uzturā tiek lietotas arī citas siera šķirnes - ”serpa”, ”cabreiro”, ”Queijo da Ilha”.

Portugāļiem ļoti garšo arī saldumi un valstī ir ap 200 dažādu veidu konditorejas izstrādājumu. Daži no tiem ir ”ovos meles”, ”paod e lo” (viegla biskvītkūka), ”palha Abrantes”, ”pasteis de nata”, ”paod e rala”. Portugālē ir arī vairāk nekā 100 dažādu vīnu šķirnes sākot no galda vīniem līdz pat sevišķiem vīniem. Populāri ir Port un Madeira.

Izmaksas: Lai arī cenas Portugālē aug, tā joprojām ir viena no lētākājā vietām Eiropā, kur braukt. Restorānos vajadzētu atstāt apmēram 5 – 10% lielu dzeramnaudu.

Ēdiens:
Lēts 4 - 7 eiro
Vidējas kvalitātes 7 - 20 eiro
Augstas kvalitātes 20 un vairāk eiro

Transports: Pilsētās autobusos un tramvajos jāmaksā vienāda cena. Lisabonā un Oporto ir speciālas tūristu biļetes. Taksometru ir ļoti daudz, tie ir arī lēti. Pilsētā ir standarta maksa par metriem, bet ārpus pilsētas ir jāmaksā par nobrauktajiem kilometriem. No 2200 līdz 6 rītā ir 20% papildus nodoklis. Vilcieni. No Lisabonas līdz Oporto iet ātrvilciens, tā pat arī valstī ir reģionālie vilcieni. Ir speciālās tūristu biļetes (derīgas 7,14 un 21 dienai). Braucot. Visas automašīnas brauc pa labo pusi. Maksimālais ātrums pilsētā ir 50km/h un uz lielceļiem 90 un 120km/h. Benzīntanki ir atvērti no 7 rīta līdz 8 vakarā, uz lielceļiem tie strādā 24h.


Izmitināšanas iespējas: Portugālē ir visu veidu viesnīcas, sākot no luksus līdz 5,4,3 un 2 zvaigžņu viesnīcām. Ir liela izvēles iespēja starp pansijām, lauku viesnīcām, kopmītnēm, moteļiem, un apartamentu viesnīcām. Ļoti ērtas ir Pousadas – īpašas viesnīcas, pārsvarā atrodas vēsturiskās vietās un bieži tie ir atjaunoti monumenti, pilis u.c. Turismo no Espaco Rural (TER) piedāvā privātmājas sākot no jaukām dzīvojamām ēkām fermā līdz muižām. Visā valstī ir arī daudz kempinga vietu. Vēl Portugālē ir 18 jauniešu kopmītnes (hosteļi).
Vēsture: 1550.gadā Spānija un Portugāle jau bija tik spēcīgas valstis, ka sāka iekarot citas zemes un izveidoja milzīgas koloniāls impērijas Āfrikā, Amerikā, Karību jūras salās un Āzijā. Portugāle un Spānija ir kaimiņvalstis, tāpēc to vēsture ir cieši saistīta. Apmēram 800 gadus p.m.ē. feniķieši, tagad grieķi un kartāgieši izveidoja pussalā savas tirdzniecības kolonijas. Pēc tam romieši, ģermāņu ciltis, vēlāk vest goti pakļāva visu zemi. 711.gadā iebruka mauri, kurus 15.gs beigās padzina no pussalas. 16.gs 80.gadu sākumā Spānija iekaroja Portugāli. Tas ilga 60 gadus. Napoleona karu laikā abas valstis cīnījās viena pret otru. Līdz pat 20.gs 70.gadu vidum valdīja diktatori.

Apskates objekti:

Portugāles galvaspilsētā Lisabonā ir daudz apskates vērtu vietu – iespaidīgs Mafra konvents, kosmopolīts jūra kūrorts Cascais, Arrabida pakalni un to dabas rezervāts, senās mākslas muzejs, Chiado, arheoloģijas, etnoloģijas, kara, pilsētas, modernās mākslas u.c. muzeji, Ajuda un Fronteira pilis, katedrāle, Madre Deus, Sao Vicente de Fora, Conceicao Velha baznīcas, Estrela bazilika u.c.

Porto ir visnozīmīgākā pilsēta ziemeļos un tā ir ”aizdevusi” savu vārdu pasaulē slavenam dzērienam (portvīns), kā arī pašai Portugālei. Tūristi var pastaigāties pa pilsētas raksturīgajiem kvartāliem. Ir jāapmeklē romānikas-gotikas stila katedrāle, Cedofeita baznīca, Clerigos cietoksnis, Sao Francisco un Carmo baznīca, muzeji - Soares dos reis, Casa de Serralves (modernā māksla), Casa-Museu de Guerra Junqueiro u.c. Noteikti nevajadzētu palaist garām slavenā portvīna degustēšanu.
Madeirassala. Vulkāniskas izcelsmes arhipelāgs., kuru 1419.gadā atklāja Portugāļu jūrasbraucēji. Arhipelāgs sastāv no Madeiras salas (lielākā un visapdzīvotākā), Porto Santo salas un no divām neapdzīvotu salu grupām: Desertas un Selvagens (putnu rezervāts).

Alentejo kā reģions ar visaugstāko siltuma amplitūdu (to var nokristies līdz +5°C un pacelties līdz pat +33°C) ir tik tikko apdzīvots. Apskates vietas: Beja – sena romiešu pilsēta. Leonor muzejā var apskatīt vērtīgus arheoloģiskos izrakumus. Vēl var apskatīt Santo Antonio un Santa Maria baznīcas, Sao Francisco (pašlaik pousada), Santo Andre kapelu, Misericordia baznīcu un romiešu laika drupas Pisoes(ā). Castelo de Vide – kūrorts ar minerālavotiem, pili un ebreju kvartālu (15.gs sinagoga). Apskates vērta ir arī Sao Salvador do Mundo kapela. Elvas – cietokšņa pilsēta ar romiešu-arābu pili, Amoreiras akveduktu (15. – 17.gs ūdensvadu).

Vēl vērts apskatīt Manueline (Mātes baznīca), Nossa Senhora da Consalacao un Santa Clara baznīcas, arheoloģijas un etnogrāfijas muzeju. Estremoz - Šajā pilsētā var apskatīt citadeli (šobrīd pousada), Santa Isabel kapelu (18.gs), gotisko Dom Dinis pili, Sao Francisco baznīcu un konventu (romāņu-gotikas stilā), Paacos do Concelho (14.gs), Maltesas konventu (16.gs) un municipālo muzeju. Evora - Muzeju pilsēta. Pilsētas zīme ir romiešu templis, kas atrodas blakus katedrālei, kur tagad atrodas Svētās mākslas muzejs. Starp pilsētas daudzajām baznīcām un konventiem var apskatīt Sao Bras kapelu, Sao Francisko baznīcu, Sao Joao Baptista baznīcu, Santa Clara konventu, universitāti, Evoras muzeju un daudzas citas ne mazāk interesantas vietas. Marvao – ievērojama ar savu iespaidīgo pili (13.-14.gs) un skatiem ko tā piedāvā.

Mertola – pilsētas galvenais piesaistes objekts ir pils, ko uzcēla mauri. Mertolā ir 3 nozīmīgi muzeji. Monsaraz – skaista viduslaiku pilsēta ar pili, mūriem un nocietinājumiem. Poralegre – vērts apskatīt katedrāli, Sao Bernardo konventu, Sao Francisco klosteri (13.-18.gs) u.c. Troia – pilsētā ir pāris nozīmīgu romiešu laika drupas.

Algarve ir brīnišķīgas pludmales, silts laiks un saule spīd visu gadu, Algarve ir viena no vietām, kur pavadīt brīvdienas. Ziemā šajā reģionā ir apmēram +14°C un vasarā to var sasniegt arī līdz +30°C. Apskates vietas: Faro – Algarve reģiona galvaspilsēta, ar viduslaiku mūri un lielu vēsturisko pieminekļu skaitu. Vērts apskatīt katedrāli, Nossa Senhora da Assuncao konventu, Sao Francisco baznīcu (16.-18.gs), apmeklēt Infante Dom Henrique muzeju u.c. vietas. Lagos – apskates vērtas Sao Sebastiao, Santa Maria un Santo Antonio baznīcas, Pau da Bandeira cietoksni un seno, vergu tirgu.

Portimao – zvejnieku pilsēta. Jāapmeklē Mātes baznīcu (14.gs, pārcelta 18.gs), Colegio baznīcu (17.gs), rātsnamu u.c. Sagres – šī ir pilsēta, kur princis Henrijs izveidoja navigācijas skolu, kas vēlāk spēlēja lielu lomu portugāļu atklājumos. Tūristi var apskatīt Nossa Senhora da Graca kapelu, cietoksni u.c. Tavira – gleznaina pilsēta, kurā ir vērts apmeklēt Santa Maria do Castelo baznīcu (13.-18.gs), Nossa Senhora das Ondas baznīcu (17.gs), Sao Paulo un Carmo baznīcas (17.-18.gs).

Azoru salas - portugāļu jūrasbraucēji atklāja Azoru arhipelāgu 15.gs. Arhipelāgs sastāv no 9 salām, kas ir iedalītas trīs grupās: austrumu (Sao Miguel un Santa Maria salas), centrālā daļa (Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico un Faial salas) un rietumu (Corvo un Flores salas). Salas: Santa Maria – piedāvā lieliskas ūdens sporta aktivitātes. Tā pat arī salā var apskatīt Praia, Santo Epirito, Sao Lourenco, Nossa Senhora dos Anjos kapelu u.c.

Sao Miguel – lielākā no visām salām. Vērts apskatīt Carlos Machado muzeju, Sao Sibastiao, Sao Pedro, Sao Jose u.c. baznīcas, Fonte Bela un Santa Ana pilis, Lago do Fogo (ezers), Vila Franco do Campo. Terceira – tūristi var apmeklēt Sao Sebastiao un Sao Joao Baptista fortus (16.-17.gs), katedrāli, Colegio dos Jesuitas, Sao Goncalo un Nossa Senhora da Conceicao baznīcas (17.gs) u.c. Graciosa – šeit var atrast senas ielas un muižnieku mājas, skaistu Mātes baznīcu (16.-18.gs), Santo Cristo baznīcu (16.gs) u.c. apskates vērtus objektus. Faial – vērts apmeklēt Svētās mākslas muzeju, Nossa Senhora das Angustias baznīcu, Nossa Senhora do Pilar kapelu, Caldeira dabas rezervātu, Capelinhos u.c.

Pico – var apmeklēt Sao Roque un Sao Pedro de Alcantara baznīcas, Lajes do Pico ar vaļu muzeju, Madalena un tās vīna muzeju un 17.gs baznīcu, Candelaria, Santa Luzia u.c. Sao Jorge – velas ar zvejnieku ostu ir salas galvenā pilsēta. Ir vērts apmeklēt Sao Jorge (17.gs) un Nossa Senhora da Conceicao baznīcas, rātsnamu un apskatīt 18.gs mūra sienas. Flores – tūristiem būtu jāapmeklē Sao Boaventura un Nossa Senhora da Conceicao (19.gs) baznīcas, etnogrāfijas muzeju u.c. Corvo – vismazākā no visām salām. Vila Nova do Corvo var ieraudzīt šauras izbruģētas ieliņas, Nossa Senhora do Milagres baznīcu. Uz salas ir Caldeirao (milzīgs vulkāna krāteris), kurā ir divi ezeri, kur ir 9 mazas salas (gluži tā pat kā arhipelāgs).

Centrālais Portugāles reģions Beiras sastāv no diviem kontrastējošiem apgabaliem. Plašām pludmalēm un zvejnieku ciematiem, kas atrodas gar piekrasti un vidieni, kur dominē kalni un augstienes. Apskates vietas: Aveiro – slavena ar tās lagūnu. Šajā pilsētā krustām šķērsām izvietojušies kanāli, kur burā koši nokrāsotās laivas. Šajā pilsētā vērts apskatīt Katedrāli (15.-18.gs), Misericordia baznīcu un Sao Bartolomau kapelu, 18.gs baznīcas – Santo Antonio un Sao Goncalo. Belmonte – Pilsēta atrodas kalna augšdaļā. Šī pilsēta ir dzimšanas vieta Pedro Alvares Cabral, viņš 1500.gadā atklāja Brazīliju. Ir vērts apskatīt pili, romānikas-gotikas stilā celtu baznīcu u.c. Castelo Branco – Apkārt 13.gs pilij atrodas viduslaiku kvartāls.

Vietas, ko var apmeklēt ir Pacos do Concelho (16.-17.gs), Graca konvents (16.-18.gs), Santo Antonio dos Capuchos konvents (16.gs), Misericordia Velha baznīca (16.-18.gs). Koimbra – Viena no Eiropas vecākajām universitāšu pilsētām. Conimbriga – pilsēta joprojām ir oriģinālu mūra sienu ieskauta, un apmeklētāji var redzēt krāsainās mozaīkas, kā arī gleznainus zīmējumus, kas ir lieliskā stāvoklī. Muzejs atrodas blakus arheoloģiskajiem izrakumiem. Figueira da Foz – vasaras kūrortpilsēta. Var apmeklēt Mātes baznīcu, Casa do Paco (17.gs), Santa Catarina cietoksni (16.gs). Monsanto – vēsturisks ciemats. Šeit var apskatīt 12.gs pili un skaistas 18.gs muižnieku mājas, 16.gs Misericordia baznīcu u.c.

Kāpēc Portugāle un Algarve?

Saulaina krastmala Eiropas malā: satriecošas pludmales, pārsteidzoši ievēribas cienīgi objekti, sadzives plašumi.

Portug āle ir ļoti vilinoša, par cik viņa vēl ir samēra sveša un nezināma, sakarā ar to, jūs tur sagaida ļoti daudz vilinošā un nezināmā: zelta pludmales, vinogulāji un kalni, brīnišķīgi balti ciemati kalnu nokājēs, romantiskas ostas, bagāts vēstures mantojums. Savu ietekmi šeit ir atstājuši mauri. Protams, nedrīkst tapat aizmirst to, ka savulaik Portugāle bija liela impērija ar brīnišķīgām pilsētām, baznīcām, un greznu un vienreizēju galvaspilsētu. Par laimi, Portugāle ir samērā maza valsts un ar mašīnu, vilcienu un autobusu var samēra viegli un ātri parvietoties. Tāpēc jau pirmajā reizē ir iespējams iepazīties ar dažādiem valsts nostūriem un vietām, tāpat vērojot visus labumus atceraties nobaudīt vietējās virtuves gardumus un augstvērtigos vīnus.

Galvaspilsēta Lisabona – ir kontrastu pilsēta ar unikālu urbanisku garu, kas neatstās vienaldzīgu nevienu. Šeit var atrast ļoti daudz unikālu arhitektūru, kas ir sajaukusies ar nevērīgu atieksmi, daudz izpriecu un interesantu muzeju.

Dienviddaļas Portugāles province Algarve atrodas Atlantijas okeāna krastā, un ir pats labākais un attīstītākais kurortu rajons valstī. Labāko atpūtas vietu Eiropā raksturo: pludmales ar zeltainām smiltīm, saulains klimats, laba viesnīcu izvēle un dažadās laika pavadīšanas vietas un iespējas, ievērības cienīgas vietas, kā kurorta tuvumā, tā ari tā nomalēs. Šeit ir vis labai atputai un brīnišķīgai laika pavadīšanai.

Algarves reģions ar savām plašajām pludmalēm ir piemērots arī ģimenes atpūtai. Priekš bērniem šeit atrodas daži lieli ūdens atrakciju parki, jūras tematiskais parks – Zoomarine, mieriīgi izbraucieni ar kuģiem.

Praija da Roša – kurorts kas atrodas ļoti skaistu pludmaļu reģionā, platas pludmales ar zeltainām smiltīm, kuras robežojas ar tumši dzeltenām akmens klintīm. Praija da Roša – ir mūsdienīga pilsēta ar aktīvu nakts dzīvi, pilsēta kurā ir daudz viesnīcu un apartamentu. Tāpat, viņa ir samēra neliela un kompakta, viņā ir vienkārši orinetēties. Viņa ir piemērota gan jauniešiem, gan atpūtai ar ģimeni.

Karvojeiro – brīnišķīgs ainavu ciemats, ar uzceltām baltām majiņām ap kalniem, viņas siluetu nebojā mūsdienīgās augstceltnes un viņa ir saglabājusi savu vilinošo tradicionālo izskatu. Ideāla vieta tiem, kas meklē mierīgu atpūtu. Karvojeiro pilsētas laukums ar saviem mierīgajiem un mājīgajiem bāriem un veikaliem, ir pilnīgs pretstats lielajiem kurortiem ar skaļo nakts dzīvi.

Der zināt

Laika atšķirība.
Portugālē laiks atpaliek par 2 stundām no Latvijas laika.

Auto noma.
Ceļu tīkls, kopumā labs, un firmu izvēle priekš auto nomas ir plaša. Auto vādītājam jābūt vismaz 21 gadu vecam, atsevišķai auto grupai, vadītāja vecumam jābūt 23 gadi un vadītāja tiesībam ir jābūt izsniegtām vismaz jau vienu gadu. Auto nomas izmaksas, sakot no 30 eiro/dienā vasaras zemajā aktivitātes periodā un līdz 40 eiro/dienā vasaras augstās aktivitātes periodā, jūlija – augustā. Benzīns maksā 0,9-1,1 eiro par litru. Pats lielākais atļautais ātrums uz ceļiem ir 90 km, uz ātrgaitas šosejām 120 km. Starp pilsētām daži ātrgaitas šoseju gabali ir maksas.

Izklaide.
Ļoti laba iespēja priekš aktīva un sportiska atvaļinājuma. Reģionā atrodas apmēram 30 ļoti augsta līmeņa golfa laukumi.Var nodarboties ar dažādiem ūdens sporta veidiem (sērfings, buru sports, niršana, ūdens slēpes) un makšķerēšanu. Iespējams iet pārgājienos, nodarboties ar jāšanu, spēlēt tenisu. Populāri ir dažādi izbraucieni ar kuģi Algarves pludmalē. No Portimao ostas kuģi dodas, gan uz rietumiem – Lagosu, gan uz austrumiem – Karvojeiro. Izvēļu iespēja ir plaša – no pāris stundu brauciena līdz vienas un vairāku dienu kruīzam ar ēdieniem un dzērieniem.

Laika apstākļi.
Dienvidu daļā vidusjūras klimats – viegla ziema un sausa, karsta vasara. Ziemeļu daļā ziema daudz aukstāka, bet vasara daudz karstāka. Naktis un ūdens paliek siltāks tikai jūnijā, tas ir izskaidrojams ar ģeogrāfisko izvietojumu. Gaisa temperatūra parasti ir zemāka mēneša pirmajā pusē un augstāka otrajā puse.

Dzeram nauda.
Pārsvarā, samaksa par apkalpošanu jau ir iekļauta cenā, bet restorānos parasti pieliek klāt 5-10% dzeramnaudu pie rēķina, taksometros pieliek klāt 10%. Mazajos bāros parasti atstāj sīknaudu.

Ēdieni un dzērieni.
Portugāles krastmala, tai skaitā ari Algarve ir pazīstama ar svaigām zivīm un dažādiem jūras produktiem (garnelēm, krabjiem u.t.t.). Valsts vidienē vairāk izmanto gaļas produktus. Ļoti pazīstams ēdiens – grill-sardīnes – parasts, bet ļoti garšīgs, kā svaiga zivs. Runā ka sardīnes ir labākas no maija līdz augustam. Kādreiz menca bija ļoti populāra un skaitījās par vienu no galvenajiem ēdieniem, mencas zvejnieki zvejoja Atlantijas okeānā. Paši portugāļi saka, ka viņiem katrai dienai gadā ir savs ēdiens no mencas. Mūsdienās par laimi zivju izvēle ir daudz plašāka.

Pazīstami ēdieni no jūras veltēm: Cataplana (sautēts ēdiens, kas ir pagatavots no dāžādiem jūras produktiem vīna mērcē); Arroz de marisco (rīsi, kuros ir pievinotas, garneles, dažādi gliemeži, sīpols un tomāti); Arroz de Polvo (rīsi ar astoņkāja gabaliņiem); Bacalhau ? Braz (izcepta menca, kas tiek pasniegta ar mērci no sīpoliem); Bacalhau com Natas (izcepta mencas-sīpolu forma, krējuma mērcē); Caldeirada (sautēta portugāles zivs, ēdiens sastāv no dažādām zivīm).

Ļoti populārs un reģionam tipisks ēdiens ir piri-piri/ piri- pipars suahili valodā/ - piparota-grill vista, vai cūkgaļa, vai jūras veltes čilī mērcē/ bieži arī marinēta/. Piri-piri ir pazīstams čili – pipara veids, kuru Kolumbs atveda no ceļojuma uz Ibērijas pussalu, pēc tam, savukārt portugāles tirgotāji aizveda uz Āfriku un vēlāk šis tipiskais āfrikāņu ēdiens nonāca līdz Portugālei. Piri-piri ar piedevām var nopirkt vietējajos veikalos.

Portugāles vīni pārsteidz ar plašu izvēli un kvalitāti. Pats vienkāršākais un lētākais variants resotrānos ir mājas vīns vai vinho da casa. Ļoti garšīgi un viegli vīni, reģiona ziemeļ-austrumu daļā ir vinho verde /zaļais vīns/ - jaunie, sarkanie vīni 8-12 ?, rozā un baltie vīni, kas ir atzīti arī ārpus Portugāles. Tāpat, ar Portugāli ir saistīts portvīns jeb atdzesēts vīns, kuram eksistē dažādas sortes un kurs tiek izmantots arī eksportam. Ir daudz dažādas vietējas alus šķirnes, kas teicami remdē slāpes.

Skaidrā nauda un kredītkartes.
Portugāles naudas vienība – eiro. Tiek pieņemtas visas pamat kredītkartes. Bankas ir atvērtas P-P no 8.30 – 15.00.

Pludmales.
Kūrorts, kura krasta līnija ir atzīmēta ar akmeņiem un uz pludmali var nokļūt pa diezgan stāvām kāpnēm. Algarves pludmales ir vienas no pašām skaistākajām pludmlēm visā Eiropā. Zeltainās, plašās smilšu pludmales, kas negaidīti sajaucas ar tumši – dzeltenām klinšu kraujām, atstāj neaizmirstamus iespaidus. Tā ir tipiska īpašība Algarves pludmlēm. Pludmales rajons rietumu un austrumu reģionā kļūst arvien gludāks, bet, vēljorpojām ar brīnišķīgām gaišām smiltīm. Pludmalēs ir samērā liels paisums un bēgums. Pakalpojumi pludmlē ir maksas, lietussargi apmēram 5 eiro. Tāpat tiek piedāvātas dažādas ūdens izklaides, piemēram, ūdens slēpes, ūdens velosipēds, vizināšanās ar laivu, ar buru laivu u.t.t.

Restorāni, bāri, kafejnīcas.
Dažādā ēdināšanas vietu izvēle ir plaša un piedāva kaut-ko jebkurai gaumei. Ir pārstāveta, gan eiropas, gan āzijas virtuve, tāpat ir populāras dažādas ātro uzkodu ēšanas vietas. Pusdienlaiks parasti ir starp 12.00-15.00, vakariņas 19.30-23.00. Parasti pie galda pirmo atnes maizi un vieglas uzkodas (couvert), piemēram, pastēti no sardīnēm, vietējo sieru, olīves. Ja jūs to ēdīsiet, tad vēlāk to cena tiks iekļauta rēķinā, pārasti par to neviens nebrīdina. Tāpēc, lai izvairītos no pārpratumiem, izpētiet uzkodu cenas vai arī tās atdodiet atpakaļ. Parasti restorānus nosauc saskaņā ar piedāvājamajiem ēdieniem: tasca vai parastā taverna, cervejaria vai alus restorāns / ar ēdieniem/, restaurante vai tradicionālais restorāns, marisqueira vai zivju un jūras velšu restorāns / parasti mazliet dārgāks/ churrasqueira vai grill-restorāns / gaļas produkti. Daudz lētaku pusdienu variantu piedāvā prato de dia vai dienas izvēlne-menu, kur var paēst apmēram par 5 eiro. Cenas uz zupām un salātiem, sākot no 2.50 eiro, otrais ediens sākot no 5.50 eiro, alus sākot no 1.50 eiro, kafija no 0.7 eiro, kokteiļi no 3 eiro. Kopējais cenu līmenis kurortu centros ir augstāks, neka Latvijā, bet ārpus kūrortiem var atrast cenas, kas ir ievērojami zemākas, nekā kurortos un dažās vietās pat zemākas nekā Latvijā.

Transports.
Portugālē ir labi attīstīta dzelzsceļa un autobusu satiksme. Algarvē ir gan pilsētas, gan starppilsētu autobusu līnijas. Autoostās ir autobusu atiešanas saraksti. Biļete uz autobusu no Praija de Rošas uz Portimo maksā 1.20 eiro. Autobusu pietura ir apzīmēta ar vārdu paragem. Ar vilcienu var pārvietoties kā starp Algarves lielajām pilsētām, tā arī var aizbraukt uz citām Portugāles provincēm un galvaspilsētu Lisabonu (Barreiro stacija, kas atrodas Teio upes dienvidu krastā, no turienes var ar prāmi pārpeldēt upi un nonākt centrā). Biļete vienā virzienā, atkarībā no vilciena, maksā, sākot no 14 eiro.

Attālumi.

Faro – Praija da Roša 65km
Faro – Karvojiero 50km
Praija da Roša – Portimao 2.5km
Praija da Roša – Karvojiero 15km
Praija da Roša – Silvesa 12km
Praija da Roša – Lagosa 16km
Praija da Roša – Sargesa 40km
Praija da Roša – Albufeira 35km
Praija da Roša – Lissabona 285km
Nakts dzīve.

Praija da Roša ir pazīstams, kā kūrorts ar aktīvu nakts dzīvi. Maijā pilsētas nakts dzīve ir samēra mierīga, jūnijā sak uzņemt apgriezienus un junija otrajā pusē sasniedz apogeju. Lielākais vairums bāru un diskotēku atrodas uz galvenās ielas, kura atrodas Avenidas Tomasa Karreira krastā. Ar vakara iestāšanos viņa piepildās ar cilvēkiem, kas pārvietojas no vienas atpūtas vietas uz citu. Pastāv izvēle starp bāriem ar dzīvo mūziku, restorāniem, nakts klubiem un kazino. Ieeja klubā maksā apmēram 7.50-15 eiro (parasti samaksā ir iekļauts viens dzēriens). Karvojeiro – tas ir kluss un mierīgs pludmales ciematiņš, kur ir „pieticīga” nakts dzīve ar ierobežotu bāru skaitu, kuri atrodas galvenā laukuma tuvumā.

Vīza un konsulāta palīdzība Portugālē.

Priekš Igaunijas pilsoņiem bezvīzu režīms ( uz vietas līdz 90 dienām). Pasei ir jābut derīgai vismaz 3 mēnešus pēc brauciena beigām. Sarkano un pelēko pašu īpašniekiem ir nepieciešama vīza, kuru var noformēt francijas vēstniecībā. Konsulāta maksa – 546.90 kronas. Braukt gribētājam ir jādodas uz vēstniecību pašam. Noformēšanas laiks 7 dienas. Lisabonā atrodas Igaunijas vēstniecība, skatīties https://www.embest.pt. Goda konsuli zemes ziemeļu daļā, Porto un Taviras pilsētās, zemes dienvidu daļā Algarves provincē.

Plusi:

Skaistās pludmales ar zeltainajām smiltīm, patīkamais siltais klimats un sadalāmā vidusjūras atmosfēra.
Brinišķīga virtuve un liela vietu izvēle, kur var papusdienot vai pavakariņot; viss tas par pieņemamu cenu.
Portugāle – piemērota vieta priekš cilvēkiem, kas interesējās par kultūru, tāpēc ka šeit ir plaša un dažāda, apskates cienīgo objektu un pieminekļu izvēle.
Labas aktīvas atpūtas iespējas.
Plaša izklaides vietu izvēle un aktīva nakts dzīve Praija da Rošā.

Mīnusi:

Maijā jūras ūdens un naktis var būt samēra vēsas.
Uz pludmali, visbiežāk ved kāpnes.

Komentāri (0)  |  2012-05-31 20:06  |  Skatīts: 777x   

Atpakaļ