Artemida13@inbox.lv

Artemida13@inbox.lv

 Latviski По русский


Par valsti


Ķīna atrodas austrumu Āzijā, Klusā okeāna rietumu krastā. Ķīnas civilizācija ir viena no senākajām pasaulē – tās vēsture aizsākusies pirms 5000 gadu. Vārds Ķīna (China) ir izveidojies no “Cin” - persiešu vārda, kuru Eiropā popularizēja Marko Polo. Pirmo reizi vārds “China” tika pielietots 1555. gadā kā termins porcelānam. Pastāv vairākas teorijas, kā ir izveidojies valsts nosaukums. Pārējās teorijas no 17.gs., kad Martino Martini uzskatīja, ka “China” ir cēlies no vārds “Qin” (tiek izrunāts Chin).
Ķīnas administratīvais iedalījums ir balstīts uz trīs līmeņu sistēmu – provinces, apgabali un pilsētas. Ķīnā ir 23 provinces, 5 autonomi reģioni un 4 municipalitātes, kuras atrodas tieši zem centrālās pārvaldes un 2 administratīvie reģioni. Trīs lielākie autonomie rajoni ir Iekšējās Mongolijas autonomais rajons ziemeļos, Džuanu autonomais rajons dienvidos un Siņdzjanas Uiguru autonomais rajons ziemeļaustrumos.
Lielākā valsts daļa ir kalnaina. Gobi tuksnesis atrodas Ķīnas ziemeļu daļā. Ķīnā ir trīs galvenās upju sistēmas: Dzeltenā upe (Huang He) ir 5,464 km gara, Jandzi upe (Chang Jiang) ir 6,300 km gara, – tā upe ir garākā Āzijā un trešā garākā upe pasaulē, Pērļu upe (Zhu Jiang), kuras garums ir 2,197 km.

Vēsture
Aizvēsture: arheoloģiskie atklājumi Xihoudu (Shanxi province) liecina par agrākiem mēģinājumiem lietot uguni. Neolīta periods Ķīnā sākās 10,000 g. p.m.ē. Šajā periodā Dzeltenās upes ieleja kļuva apdzīvota, un tajā tika uzbūvēti vairāki ciemati".
Senais laikmets: šajā periodā ir iekļauts Xia dinastijas valdīšanas laiks pirms aptuveni 4200 gadiem (Shan dinastijas valdīšanas laikā valdīja 31 karalis) un Zhou dinastijas (5.gs. p.m.ē.) valdīšanas laiks.
Imperiālisma laikmets Ķīnā ilga no 1870. gada līdz 1914. gadam. Laikā no 1644. līdz 1912. gadam varenību Ķīnā ieguva Qin dinastija (sākās Lielā Ķīnas mūra celtniecība), Han dinastija (tika ieviesta konfūcisma filozofija); Sui, Tan, Song, Yuan dinastijas (dinastija, kura valdīja visā Ķīnā un Pekina bija kā galvaspilsēta), Ming dinastija (tika pabeigts Lielais Ķīnas mūris) un Qing dinastija (tiek noformēta ķīniešu zīmju vārdnīca). Piecas dinastijas un desmit karaļvalstis – politiskā nesaprašanās starp Tang un Song dinastijām.
Modernais laikmets: 19.gs. beigas. Vēsturiskās personas – Sun Yat-sen, Chiang Kai-shek un Mao Dzedun – spēlēja nozīmīgu lomu Ķīnas Tautas republikas izveidē.
Mao Dzeduns veica komunistisku reorganizāciju un 1949. gada 1.oktobrī tika proklamēta Ķīnas Tautas republika.

Laika apstākļi
Klimats Ķīnā ir ļoti atšķirīgs: no tropiskā dienviddaļā līdz gandrīz subarktiskam ziemeļu daļā. Lietus periodā klimats kļūst vējaināks. Ņemot vērā ģeogrāfisko platību, garumu un augstumu, klimatā ir vērojamas krasas temperatūras svārstības. Kaut arī lielākā daļa atrodas mērenajā klimata joslā, tomēr klimats ir mainīgs.
Ziemā gaisa temperatūra dažādās klimata joslās var svārstīties no 0 līdz pat -30°C, savukārt vasarā temperatūra variē no 10°C līdz 28° C.

Ēšanas paradumi
Ēšanas paradumi Ķīnā ir attīstījušies līdz ar valsts bagāto vēsturi. Katra dinastija ieviesusi kādu jaunu recepti. Katram Ķīnas reģionam ir raksturīgs savs ēdienu klāsts. Jau izsenis tie tika pagatavoti pikanti, saldi, rūgti, skābi vai sāļi. Ēdiena pagatavošanā fokusējas uz 3 aspektiem: garšu, ēdiena krāsu (izskatu) un smaržu. Tradicionālie ēdieni ir rīsi, makaroni, nūdeles, dārzeņi un dažādas garšvielas. Ēdiena pagatavošana Ķīnā ir kļuvusi par atsevišķu mākslas nozari. Ēšanas ziņā Ķīnā pastāv tradīcija, ka pie galda ēdot, nedrīkst sarunāties, protams, šī tradīcija laika gaitā jau pamazām ir sākusi izzust. Ja kāds cilvēks pie galda sēdošajiem ir gados vecāks nekā pārējie, tad tam ir jāsēž goda vietā.

Transports
Lidmašīna ir visātrākais transporta veids Ķīnā, tomēr arī visdārgākais. Galvenie lidojumu centri ir Beijing, Shanghai, Guangzhou un Hongkonga no kuriem var aizlidot uz citām pasaules valstīm.
Ar vilcienu no Ķīnas var nokļūt līdz Krievijai, Mongolijai, Vjetnamai, Dienvid-Korejai. Šanhajas Maglev vilciens ir pirmais vilciens pasaulē, kas ticis ierakstīts Ginesa rekordu grāmatā (2003), kā visātrākais pasaulē. Tā ātrums brauciena laikā var sasniegt 431 km/h. Braucot ar sabiedrisko transportu, ir iespējams nokļūt uz jebkuru Ķīnas pilsētu. Kādreiz no/uz Ķīnas pilsētam varēja nokļūt arī pa upēm, bet tagad kuģi uzņem tūristus, lai varētu apskatīt dabu.

Pekina (Beijing)
Pekina atrodas valsts ziemeļos un tā ir Ķīnas galvaspilsēta. Pekina ir viena no četrām senajām Ķīnas pilsētām, un to veido 14 mazākas pilsētiņas un piepilsētu rajoni, kā arī divi lauku apgabali. Pasaulē šo pilsētu atpazīst kā Ķīnas politisko, izglītības un kultūras centru. 2008. gadā pilsētā norisinājās Olimpiskās spēles.

Komentāri (0)  |  2012-05-31 19:00  |  Skatīts: 605x   

Atpakaļ