Artemida13@inbox.lv

Artemida13@inbox.lv

 Latviski По русский


Par valsti


Ģeogrāfiskais stāvoklis: Spānija atrodas Eiropas dienvidrietumos un aizņem 85 % no Pirenejas pussalas. Ziemeļos robežojas ar Franciju un Andorru, rietumos ar Portugāli, dienvidos ar Gibraltāru. Ziemeļos valsti apskalo Biskajas līcis, austrumos Vidusjūra un rietumos Atlantijas okeāns. Spānijai pieder Baleāru salas Vidusjūrā un Kanāriju salas Atlantijas okeānā. 90 % valsts teritorijas aizņem kalni, dienvidaustrumos atrodas Kordiljēras-Betikas kalnu sistēma, par kuru augstāki ir tikai Alpi. Netālu no Granādas atrodas valsts augstākā virsotne Mulasens 3478m v.j.l.

Platība: 504 782 km2
Iedzīvotāju skaits: 41 116 800
Valsts iekārta: Parlamentārā monarhija
Galvaspilsēta: Madride (4 620 00)

Lielākās pilsētas: Barselona (3,75 milj.), Valensija (1,27 milj.), Sevilja, Bilbao, Saragosa Valjadolida,, Ovjedo, Kadisa, Almerija, Mursija, Malaga.
Oficiālā valoda: Spāņu
Reliģija: Katoļi (99%)
Klimats: Subtropisks Vidusjūras klimats, sauss un pietiekami karsts. Ziemas maigas, vidējā janvāra temperatūra ir no +8?C līdz +14?C, kalnos dažreiz nolaižas līdz -7?C. Vasaras karstas vidējā jūlija temperatūra no +23?C līdz +29?C. Nokrišņu daudzums svārstās no 250-700 mm gadā, pārsvarā rudenī un ziemā. Kanāriju salās klimats pārsvarā tropisks, ziemā temperatūra ir +25?C, vasarā +28?C. Baleāru salās ir Vidusjūras klimats, temperatūra ziemā ir +12?C, vasarā no +18?C līdz +26?C. Vislabāk valsti apciemot ir pavasara beigās un rudens sākumā.

Spriegums tīklā: 220 V
Naudas vienība: Eiro, 1 Eiro = 100 centi, 1 Eiro = 0,66 LVL.
Kredītkartes: Vairums viesnīcu, veikalu un restorānu pieņem šādas kartes – American Express, Visa, Diners Club International, Eurocard/MasterCard.

Muita: Ārvalstu valūtu līdz 500 Eiro atļauts ievest bez deklarēšanas, deklarēto ārvalstu valūtu atļauts arī izvest. Vietējo valūtu atļauts ievest līdz 600 Eiro, izvest līdz 120 Eiro. Valstī atļauts ievest 200 cigaretes, 2 l vīna, 1 l stipros dzērienus, pārtikas produktus personīgai lietošanai. Radio, foto un video kameras ir jādeklarē. Aizliegts ievest narkotikas, ieročus, atsevišķus medikamentus, munīciju un sprāgstvielas. Aizliegta vēsturisku priekšmetu izvešana, dārglietu, ieroču un munīcijas izvešana bez atļaujas.

Laika starpība: -1 h, Kanāriju salās -2 h.

Nacionālā virtuve: Katrā reģionā nacionālā virtuve nedaudz atšķiras. Ļoti iecienītas ir zivis un jūras produkti – menca ar ķiploku mērci, moluski, krabji, forele, jūras produktu asorti. Iecienītas ir ļoti dažādās mērces – saldās mērces, asās mērces, iecienīts ir arī siers, dārzeņi, cūkas desiņas, truša gaļa ar gliemežiem, teļa gaļa . Spānija ir pazīstama visā pasaulē ar saviem lieliskajiem vīniem, kuru izvēle ir milzīga. Katrā rajonā ir arī savas liķiera šķirnes, kā arī populārs ir anīsa degvīns.

Izmitināšanas iespējas: Valsts ir bagāta ar kūrortiem, kuros ir augstas klases viesnīcas, apartamenti, jauniešu mītnes un citas izmitināšanas vietas.

Vēsture: 3.gs p.m.ē. romieši ieradās pussalā, tādējādi adaptējot savu valodu, likumus un robežas. 409.gadā masveidā uz dzīvi pussalā apmetās ģermāņu ciltis un 419.gadā nodibināja Vestgotu karalisti. Vestgoti valdīja līdz 711.gadam. 714.gadā pussalu okupēja musulmaņi un pārvaldīja to 800 gadus. 13.gs beigās Apvienojās kristīgās Kastīlijas un Aragonas provinces un katoļu mūki vēlāk apvienoja visu Spāniju, un lika pamatus „Zelta ērai”. 1492.gadā pēdējais musulmaņu karalis padevās un Spānija kļuva par ticīgo valsti. Tajā paša gadā Spānija iegūst pirmās kolonijas un notiek aktīva tirdzniecība ar tām. 1808.gadā Spānijā iebruka Napoleona armija un Spānija zaudēja kontroli pār kolonijām. Tomēr spāņu tauta sacēlās pret Franciju un izcīnīja neatkarību 5 gadu ilgā karā un 1814.gadā Fernando VII atjaunoja Spāniju. 1898.gadā Spānija cīnījās ar ASV par kolonijām un Spānija tās zaudēja. 1931.gadā Alfonso XIII dibināja otro republiku. 1936.gadā notika pilsoņu karš, kurā uzvarēja Republikāņi. 1950.gadā ļoti attīstījās tūrisms un tirdzniecība ar ASV. 1970.gadā Spānija sasniedz visātrāko ekonomisko attīstību Eiropā. 1986.gadā Spānija beidzot pievienojās ES.

Apskates objekti: Praktiski visa Spānija ir kā muzejs zem atklātas debess, kuru ieskauj brīnišķīgi jūras krasti un pludmales. Spānijas galvaspilsēta Madride atrodas pašā valsts vidienē. Apskates vērti ir Puerta del Sol laukums ar trim statujām, vecā Pasta ēka, Plaza Major laukums, Filipa III statuja, Plaza de la Provinsija ar Santa Krusas pili, Viljas laukums, San Migela bazilika, Kasa de Sinerosa pils, Luhanesa tornis, Karbonerasas klosteris, Episkopa pulkstenis, Los Karos laukums, San Isidro pulkstenis, San Andres laukums, La Latina – viens no pilsētas vecākajiem rajoniem, Sv. Franciska Lielā bazilika, viadukts, hercogu de Usedu pils, Spānijas laukums, San Markosa baznīca, Seralbo muzejs, Lirija pils, dievietes Sibelesas fontāns, Jūras muzejs, Neatkarības laukums, Armijas muzejs, Dekoratīvās mākslas muzejs, Velaskesa pils un Stikla pils, Botāniskais dārzs, zooloģiskais dārzs un atrakciju parks, Prado muzejs, Arheoloģiskais muzejs, Nacionālais muzejs, Gobelēna muzejs. San Lorenso de el Eskorial pilsēta atrodas netālu no Madrides un ir pazīstama ar Sarsuela cietoksni-klosteri, bibliotēku, arhitektūras muzeju.

Alkala de Enaresa ir Servantesa dzimtene – Universitātes ēka, jezuītu baznīca, arhibīskapa pils, klosteris. Aranhuesa – karaļu vasaras rezidence – parki, skulptūras, fontāni, muzeji. Barselona ir otra lielāka pilsēta valstī. Apskates vērta ir A.Gaudi arhitektūra, skaistākā gājēju iela pasaulē – La Rambla, Gotiskais kvartāls, Svētās Ģimenes katedrāle, El Greko muzejs, Guela parks, akvārijs, katedrāle, Pikaso muzejs, Giro muzejs, Okeanogrāfijas muzejs. Valensija ir trešā lielākā pilsēta – Migeletes baznīca, vecās biržas ēka, Seranno tornis, de la Virhena laukums, Centrāltirgus, Sv. Dievmātes baznīca, Lonha – zivju birža. Saragosa ir liela pilsēta Aragonijas provincē – Sv. Pilāra bazilika, El Tubo – bāru un kafejnīcu kvartāls, romiešu forums, nocietinājumi. Eskoriāls – karaļa Filipa II pils un kapenes. Segovija ir dzejnieku pilsēta, apskates vērta ir vecpilsēta un cietoksnis, akvedukts. Sevilja ir Andalūzijas galvaspilsēta, pazīstama ar lielāko katedrāli Eiropā un Hiralda minateru ar skatu laukumu 70 m augstumā.

Tarifa tiek dēvēta par vēju pilsētu, jo gadā ir 365 vējainas dienas. Granada – Alhambras pils, Katedrāle un kapela, čigānu kvartāls, flamenko šovi, vecpilsēta, tirgus. Ronda ir balto mājiņu pilsēta, kuras izvietotas uz aizas malas, pilsētā atrodas otra vecākā vēršu cīņu arēna Spānijā. Guadiks – pilsēta, kurā cilvēki dzīvo labierīkotās alās. Kordova – Lielā mošeja, ebreju kvartāls, Puķu iela, Corredera – tirgus. Toledo ir Spānijas viduslaiku galvaspilsēta - cietoksnis, baroka katedrāle, ieroču darbnīcas. Monserrata – klosteris Katalonijas dievmātes godam. Spānija visvairāk ir pazīstama ar saviem lieliskajiem kūrortiem un pludmalēm Loret de Mar – kūrortpilsēta.. Kosta Brava ir viena no populārākajām kūrortu zonām, tā atrodas Spānijas austrumos pie Francijas robežas, netālu no Džironas. Netālu no Malagas atrodas kūrortu zona Costa del Sol. Alikantes apkārtnē atrodas vāl viena populāra kūrortu zona Costa Blanca. Vispopupārākais Spānijas kūrorts ir Baleāru salas, kuras piesaista tūristus ar savu dabu un klusajām, mežonīgajān pludmalēm.

Komentāri (0)  |  2012-05-31 19:24  |  Skatīts: 862x   

Atpakaļ